Твоє здоров’я – у твоїх руках
Я не боюся ще й ще раз повторювати:
турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя.
Від життєрадісності, бадьорості дітей
залежить їхнє духовне життя, світогляд,
розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили.
В. Сухомлинський
КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ НА ТЕМУ: "ДЕ ЖИВУТЬ МІКРОБИ"
ТВОЄ ЗДОРОВ'Я - У ТВОЇХ РУКАХ
Усім відомо, що немає в людини більшої цінності, як здоров’я. З давніх – давен відоме гасло: «Твоє здоров’я – у твоїх руках». Але для того, щоб навчитися берегти здоров’я, потрібно багато знати про самих себе, про стан свого організму. Слово «здоров’я» супроводжує дитину від її народження. Навіть не знаючи, що воно означає, будь – який малюк скаже: «Я здоровий, якщо не хворію». І це вже є відповіддю.
Формування, збереження і зміцнення здоров’я дітей – одна з актуальних проблем нашого суспільства.
На сьогодні батьків та педагогів передусім турбує питання, як зміцнити здоров’я дітей.
Потік різноманітної інформації і практичних порад надто великий і часто – густо безрезультатний, оскільки, крім думок, потрібні реальні дії, щоденна кропітка праця батьків, вихователів і самих дітей, спрямована на зміцнення здоров’я. Численними дослідженнями вчених (О. Аксьонової, Є. Арніна, Є. Вавілової, В. Сухарьова та ін..) установлено беззаперечний вплив рухів на здоров’я дитини. Активна рухова діяльність сприяє активізації всіх головних функцій організму: дихальної, серцево – судинної, нервової тощо. М’язова діяльність забезпечує обмін речовин в організмі, а розвиток апарату поліпшує координацію рухів, формування правильної постави. Кістки малюків міцніють і швидко ростуть завдовжки і завширшки. Міцнішають зв’язки. Мускулатура тулуба, спини, живота, рук, ніг утворює міцний м’язовий корсет, який забезпечує дитині струнку поставу.
Різноманітні рухи позитивно впливають на формування та удосконалення всіх органів і систем. Зважаючи на те, що органи та фізіологічні системи дошкільнят ще не такі досконалі і морфолого-фізіологічно зрілі, як у дорослих, і мають певні анатомо–фізіологічні особливості, можна стверджувати, що для дитячого організму рухи і рухова діяльність – основа успішного розвитку.
Здатність протистояти хворобам, пристосовуватися до навколишнього середовища, схильність до самозбереження, саморозвитку також входить у поняття «здоров’я». Воно є комплексною категорією, яка відображає адаптаційні резерви організму у взаємовідносинах із навколишнім середовищем. Отже, у дошкільному віці дитина розуміє поняття «здоров’я» так:
усвідомлює свій фізичний і психологічний стан, піклується про нього, вміє доглядати за своїм тілом, володіє певними навичками.
Важливу роль у формуванні, збереженні, зміцненні та відновленні здоров’я дитини відіграє правильно організований розпорядок дня як ціннісний засіб фізичного виховання.
Відомо, що для організації і проведення різних видів діяльності у дошкільних навчальних закладах необхідна гнучка, розвивальна система освітнього процесу, основою якої є збалансований режим організації життєдіяльності дитини.
Організація життєдіяльності передбачає врахування специфіки роботи навчального закладу, віку працездатності дітей. Раціональний зміст діяльності є одним з ефективних засобів профілактики захворювань й оздоровлення дитини. Надзвичайно важливо, щоб усі режимні моменти здійснювалися послідовно в один і той самий час.
Щоб забезпечити фізичний розвиток дитини, доцільно враховувати прийоми, що стимулюють відновлення працездатності дитячого організму. Корисні вмивання, обтирання окремих частин тіла холодною водою, дихальні вправи, фізкультхвилинки тощо.
Вид загартування добирається для кожної дитини індивідуально Загартування триває цілий рік, а розпочинається влітку. Форми і методи загартування є різні: традиційні і нетрадиційні.
ТРАДИЦІЙНІ ЗА ГАРТУВАЛЬНІ ПРОЦЕДУРИ:
1. Повітряні: повітряні ванни в русі; сон на свіжому повітрі.
2. Сонячні: діти лягають на простирадла, застелені на піску.
3. Водні: обтирання; обливання; купання.
Нетрадиційні загартувальні процедури:
- кінезорефлексотерапія;
- обтирання гарячою водою та ходіння по гальці;
- сауна;
- ароматерапія;
- точковий масаж;
- психогімнастика;
- релаксація;
- кольоротерапія;
- контрастне загартування холодом і теплом;
- водно-йодно-сольова коригувальна доріжка.
Нетрадиційні методи оздоровлення – це завжди цікаві й оригінальні фізичні вправи, ігри. Змагання, під час яких діти залюбки і вчаться, і рухаються. Саме завдяки таким видам роботи процес всебічного виховання дошкільнят буде дуже ефективним.
Хороший апетит, глибокий сон, життєрадісний настрій дитини, а також поліпшення її здоров’я і фізичного розвитку – цьому сприяє позитивний вплив загартувальних процедур. Роботу потрібно здійснювати не лише з дітьми, а й з батьками. Довести їм, що загартування для дитини дуже корисне.
ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД ЗАСТУДИ.
Осінь з її дощами, холодами і сльотою несе простуду і нудьгу. Особливо в цю пору року страждають від різних захворювань наші діти. Батькам слід запам’ятати кілька нескладних правил, які допоможуть уберегти малюків від нежиттю та кашлю.
Отже:
1. Дитина повинна більше бувати на свіжому повітрі – на вулиці підхопити болячку набагато важче, ніж в приміщенні.
2. Привчіть дитину частіше мити руки, причому не тільки після туалету.
3. Підтримуйте в будинку певну температуру: вдень – +21 … +22 ° С, вночі – +17 … +18 ° С. Коли вона в квартирі досягає більш високих позначок, повітря стає сухішим, і в результаті пересихає слизова носоглотки і знижується опірність хворобам.
4. Щоб захистити дитину від застуди, по-менше бувайте з нею на масових заходах. У своїй групі або класі малюк звикає до тих мікробів, які циркулюють в колективі. Але коли з’являється в багатолюдному місці, легко заражається.
5. Ще одна типова батьківська помилка проти грипу і застуди – тепліше укутати своє чадо перед виходом на прогулянку. Це неправильно! На дитину треба вдягати на один шар одягу менше, ніж на дорослого, адже діти дуже активно рухаються. Одягати під штани колготки зайве, досить теплих шкарпеток.
Голову взагалі гріти не потрібно, і шапку слід надягати тільки з настанням дійсно холодної погоди. Батьки помиляються, коли думають, що якщо дитина ходить без шапки, то може захворіти на менінгіт. Менінгіт викликається не переохолодженням, а вірусом.
6. Слідкуйте за тим, щоб у дитини завжди були сухими ноги.
7. Якщо дитина все ж захворіла, не прагніть будь-що-будь зменшити температуру сильним жарознижувальним. Її необхідно збивати, тільки якщо вона досягає 39-39,5 °. І то не сильно. Якщо вона впала до 38 ° – це вже добре.
Без підвищеної температури імунна система просто не буде працювати, не стане виробляти антитіла проти вірусу, і дитина може хворіти потім знову і знову.
Будьте завжди здорові!
ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ ВЛІТКУ
Здорове дитинство - це національне багатство країни. Від цього залежить здоров'я наступних поколінь. Для збереження і зміцнення здоров'я величезне значення має активний відпочинок і, перш за все, на повітрі.
Людський організм століттями знаходився серед природи і всі його фізіологічні процеси розвивалися і удосконалювалися саме в цих умовах.
Перебування в погано провітрюваному приміщенні з підвищеною температурою повітря, тим більше перед телевізором, не сприяє зняттю втоми.
Активний відпочинок на відкритому повітрі підвищує розумову працездатність і знижує захворюваність органів дихання. Спортивні ігри та фізичні вправи мають тренуючий вплив на нервову, м'язову і серцево-судинну системи.
У збереженні здоров'я і його зміцненні велике значення має стан нервової системи, яка регулює діяльність всіх внутрішніх органів, має великий вплив на захисні сили організму, обмін речовин, працездатність та інші процеси.
Для збереження і зміцнення здоров'я, просто необхідно літнє оздоровлення, відпочинок. У цей час проводьте для дитини комплекс заходів, сприяючих підвищенню стійкості організму до впливу зовнішнього середовища. Не забувайте про загартовування. Адже загартовування сприяє зниженню захворюваності дітей на ГРЗ, а також грипом, ангіною, які нерідко приводять до ускладнень на серці, легенях та інших внутрішніх органах.
Не забувайте про повітряні і сонячні ванни. Їх слід приймати при температурі навколишнього середовища 20-22 ОС і вище. Спочатку - 5-10 хв. (Прохолодні ванни) і 15-20 хв. (Теплі та індиферентні), постійно збільшуючи до 20-30 хв. Максимальний час теплих і повітряних ванн - 2 год., а прохолодних - до 1 години. Під час прийому цих ванн діти повинні бути в купальнику або в плавках. Повітряні ванни добре комбінувати з сонячними. Останні слід проводити обережно, постійно збільшуючи їх тривалість з 3-5 хв. до 1 год. в день. Сонячні ванни не можна приймати відразу після їжі або фізичних навантажень: змагань або тренувань. Купання у відкритих водоймах належить до найбільш потужних загартовуючих процедур. Купання можна починати при температурі води не менше 18-20 С. Тривалість перебування у воді (від 3 до 15 хв.) залежить від температури води, повітря, ступеня загартованості та тренованості.
Важливий чинник, сприяючий оздоровленню і зміцненню здоров'я дітей правильне харчування.
Враховуючи особливості зростаючого організму, більш інтенсивний основний обмін речовин, постійну побудову нових клітин, велику рухливість, за харчуванням дитини потрібно ретельно стежити, так щоб воно обов'язково було раціональним, повноцінним. Їжа дитини повинна готуватися зі свіжих, найбільш цінних в живильному відношенні продуктів тваринного і рослинного походження. Дитина повинна вживати більше овочів, фруктів, кисломолочних продуктів.
Для того, щоб мати повноцінне здоров'я, слід пам'ятати, що завтра починається сьогодні, і піклуватися про нього треба постійно.
ЗДОРОВ’Я
В рамках первинної профілактики захворювань одне з провідних місць займає формування здорового способу життя на основі санітарно-гігієнічних знань та навичок, що визначають в підсумку і загальний культурний рівень кожного члена суспільства.
Здоровий спосіб життя – це спосіб життя, що сприяє збереженню, зміцненню та відновленню здоров’я людини, а отже, і населення країни в цілому. Тому здоровий спосіб життя розглядається не тільки як медична, але і як соціально-економічна категорія. Дозволяє характеризувати повнотою (мірою), участі людей в різноманітних видах соціальної діяльності.
За оцінками вітчизняних і зарубіжних фахівців стан здоров’я населення залежить на 25-50% від способу життя, на 20-40% від стану навколишнього середовища, на 15-20% від генетичних факторів і тільки на 10% від діяльності служб охорони здоров’я.
Здоровий спосіб життя включає в себе не тільки відмову від шкідливих звичок, а й поведінку, що сприяє підвищенню захисних властивостей організму. Це оптимальний режим праці та відпочинку, раціональне харчування і руховий режим, фізична культура, загартування, дотримання особистої гігієни, медична активність (диспансеризація), позитивна екологічна поведінка. Значну роль у профілактиці різноманітних захворювань, збереженню і зміцненню здоров’я населення відіграє система обов’язкової професійної гігієнічної підготовки посадових осіб і працівників організацій.
ОБЕРЕЖНА ПОВЕДІНКА ПІД ЧАС КАНІКУЛ – ЗАПОРУКА ЖИТТЯ І ЗДОРОВ'Я!